Difference between revisions of "Bosses of Atys"
From EncyclopAtys
CeNobiteElf (talk | contribs) |
CeNobiteElf (talk | contribs) |
||
| Line 336: | Line 336: | ||
|120 | |120 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Fimpon]] | + | |[[Fimpon (Dunes of Exile)|Fimpon]] |
|Named | |Named | ||
|[[Timari]] | |[[Timari]] | ||
| Line 342: | Line 342: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Fimpon]] | + | |[[Fimpon (Outlaw Canyon)|Fimpon]] |
|Named | |Named | ||
|[[Timari]] | |[[Timari]] | ||
| Line 677: | Line 677: | ||
| [[Thompor (Nexus Minor)|Thompor]] || Named || [[Yelk]] || Nexus || 210 | | [[Thompor (Nexus Minor)|Thompor]] || Named || [[Yelk]] || Nexus || 210 | ||
|- | |- | ||
| − | | [[Wyac]] || Named || [[Torbak]] || Nexus || 210 | + | | [[Wyac (Nexus)|Wyac]] || Named || [[Torbak]] || Nexus || 210 |
|} | |} | ||
<small>[[#top|Top]]</small> | <small>[[#top|Top]]</small> | ||
| Line 1,343: | Line 1,343: | ||
|260 | |260 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Wyac]] | + | |[[Wyac (Hidden Source)|Wyac]] |
|Named | |Named | ||
|[[Torbak]] | |[[Torbak]] | ||
| Line 1,349: | Line 1,349: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Wyac]] | + | |[[Wyac (Upper Bog)|Wyac]] |
|Named | |Named | ||
|[[Torbak]] | |[[Torbak]] | ||
| Line 1,426: | Line 1,426: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Demolisher Kipesta]] | + | |[[Demolisher Kipesta (Haven of Purity)|Demolisher Kipesta]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kipesta]] | |[[Kipesta]] | ||
| Line 1,432: | Line 1,432: | ||
|160 | |160 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Demolisher Kipesta]] | + | |[[Demolisher Kipesta (Grove of Umbra)|Demolisher Kipesta]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kipesta]] | |[[Kipesta]] | ||
| Line 1,438: | Line 1,438: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Demolisher Kipesta]] | + | |[[Demolisher Kipesta (Void)|Demolisher Kipesta)]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kipesta]] | |[[Kipesta]] | ||
Revision as of 19:49, 14 November 2009
Contents
Aeden Aqueous
Burning Desert
Nexus Minor
| Name | Type | Creature type | Region | Level |
|---|---|---|---|---|
| Cuttlekin | Boss | Cuttler | Nexus | 220 |
| Destroyer Cratcha | Named | Cratcha | Nexus | 210 |
| Destroyer Ocyx | Named | Ocyx | Nexus | 210 |
| Destroyer Yelk | Named | Yelk | Nexus | 210 |
| Gnookin | Boss | Gnoof | Nexus | 220 |
| Mahi | Named | Gibbaï | Nexus | 210 |
| Spurlah | Named | Cuttler | Nexus | 210 |
| Thompor | Named | Yelk | Nexus | 210 |
| Wyac | Named | Torbak | Nexus | 210 |
Prime Roots
Verdant Heights
Witherings
Special
Events
| Name | Type | Creature type | Region | Level |
|---|---|---|---|---|
| Fyros Exterminator | Boss | Kinrey | Scorched Corridor | 280 |
| Matis Exterminator | Boss | Kincher | Upper Bog | 280 |
| Snowman | Boss | Unknown | Majestic Garden | ? |
| Tryker Exterminator | Boss | Kirosta | Enchanted Isle | 280 |
| Zoraï Exterminator | Boss | Kipucka | Knot of Dementia | 280 |
Marauders
| Name | Type | Region | Level |
|---|---|---|---|
| Aen the Desert Blade | Boss | Dunes of Exile | 200 |
| Lixie the Furious | Boss | Enchanted Isle | 200 |
| Pei-Ziao the Pernicious | Boss | Knot of Dementia | 200 |
| Sirgio the Wicked | Boss | Hidden Source | 200 |
Silan
| Name | Type | Creature type | Region | Level |
|---|---|---|---|---|
| Arken | Boss | Homin | Lands to Explore | 25 |
| Dominant Cray | Boss | Cray | Lands to Explore | 35 |
| Dominant Kirosta | Boss | Kirosta | Lands to Explore | 50 |
| Dominant Ocyx | Boss | Ocyx | Lands to Explore | 30 |
| Reitzak | Boss | Homin | Lands to Explore | 40 |