Difference between revisions of "Bosses of Atys"
From EncyclopAtys
CeNobiteElf (talk | contribs) |
CeNobiteElf (talk | contribs) |
||
| Line 50: | Line 50: | ||
|60 | |60 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Death Cray]] | + | |[[Death Cray (Winds of Muse)|Death Cute]] |
|Named | |Named | ||
|[[Cray]] | |[[Cray]] | ||
| Line 56: | Line 56: | ||
|110 | |110 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Death Cute]] | + | |[[Death Cute (Fount)|Death Cute]] |
|Named | |Named | ||
|[[Cute]] | |[[Cute]] | ||
| Line 62: | Line 62: | ||
|160 | |160 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Death Cute]] | + | |[[Death Cute (Bounty Beaches)|Death Cute]] |
|Named | |Named | ||
|[[Cute]] | |[[Cute]] | ||
| Line 528: | Line 528: | ||
|260 | |260 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Slayer Frahar]] | + | |[[Slayer Frahar (Savage Dunes)|Slayer Frahar]] |
|Named | |Named | ||
|[[Frahar]] | |[[Frahar]] | ||
| Line 534: | Line 534: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Slayer Frahar]] | + | |[[Slayer Frahar (Scorched Corridor)|Slayer Frahar]] |
|Named | |Named | ||
|[[Frahar]] | |[[Frahar]] | ||
| Line 570: | Line 570: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Slayer Kinrey]] | + | |[[Slayer Kinrey (Dunes of Exile)|Slayer Kipee]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kinrey]] | |[[Kinrey]] | ||
| Line 576: | Line 576: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Slayer Kipee]] | + | |[[Slayer Kipee (Frahar Towers)|Slayer Kipee]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kipee]] | |[[Kipee]] | ||
| Line 582: | Line 582: | ||
|160 | |160 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Slayer Kipee]] | + | |[[Slayer Kipee (Scorched Corridor)|Slayer Kipee]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kipee]] | |[[Kipee]] | ||
| Line 671: | Line 671: | ||
| [[Gnookin]] || Boss || [[Gnoof]] || Nexus || 220 | | [[Gnookin]] || Boss || [[Gnoof]] || Nexus || 220 | ||
|- | |- | ||
| − | | [[Mahi]] || Named || [[Gibbaï]] || Nexus || 210 | + | | [[Mahi (Nexus)|Mahi]] || Named || [[Gibbaï]] || Nexus || 210 |
|- | |- | ||
| − | | [[Spurlah]] || Named || [[Cuttler]] || Nexus || 210 | + | | [[Spurlah (Nexus)|Spurlah]] || Named || [[Cuttler]] || Nexus || 210 |
|- | |- | ||
| [[Thompor (Nexus Minor)|Thompor]] || Named || [[Yelk]] || Nexus || 210 | | [[Thompor (Nexus Minor)|Thompor]] || Named || [[Yelk]] || Nexus || 210 | ||
| Line 750: | Line 750: | ||
|220 | |220 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Harini]] | + | |[[Harini (Abyss of Ichor)|Harini]] |
|Named | |Named | ||
|[[Gubani]] | |[[Gubani]] | ||
| Line 756: | Line 756: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Harini]] | + | |[[Harini (Tranch of Trials)|Harini]] |
|Named | |Named | ||
|[[Gubani]] | |[[Gubani]] | ||
| Line 822: | Line 822: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Lector]] | + | |[[Lector (Sunken City)|Lector]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kiban]] | |[[Kiban]] | ||
| Line 828: | Line 828: | ||
|260 | |260 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Lector]] | + | |[[Lector (Under Spring)|Lector]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kiban]] | |[[Kiban]] | ||
| Line 870: | Line 870: | ||
|270 | |270 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Raj]] | + | |[[Raj (Sunken City)|Raj]] |
|Named | |Named | ||
|[[Vorax]] | |[[Vorax]] | ||
| Line 876: | Line 876: | ||
|260 | |260 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Raj]] | + | |[[Raj (Under Spring)|Raj]] |
|Named | |Named | ||
|[[Vorax]] | |[[Vorax]] | ||
| Line 912: | Line 912: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Ryx]] | + | |[[Ryx (Forbidden Depths)|Ryx]] |
|Named | |Named | ||
|[[Tyrancha]] | |[[Tyrancha]] | ||
| Line 918: | Line 918: | ||
|260 | |260 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Ryx]] | + | |[[Ryx (Under Spring)|Ryx]] |
|Named | |Named | ||
|[[Tyrancha]] | |[[Tyrancha]] | ||
| Line 984: | Line 984: | ||
|260 | |260 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Wylin]] | + | |[[Wylin (Gate of Obscurity)|Wylin]] |
|Named | |Named | ||
|[[Zerx]] | |[[Zerx]] | ||
| Line 990: | Line 990: | ||
|160 | |160 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Wylin]] | + | |[[Wylin (Windy Gate)|Wylin]] |
|Named | |Named | ||
|[[Zerx]] | |[[Zerx]] | ||
| Line 1,008: | Line 1,008: | ||
|170 | |170 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Zinch]] | + | |[[Zinch (Forbidden Depths)|Zinch]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kipesta]] | |[[Kipesta]] | ||
| Line 1,014: | Line 1,014: | ||
|260 | |260 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Zinch]] | + | |[[Zinch (Land of Continuity)|Zinch]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kipesta]] | |[[Kipesta]] | ||
| Line 1,079: | Line 1,079: | ||
|260 | |260 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Destroyer Gibbaï]] | + | |[[Destroyer Gibbaï (Hidden Source)|Destroyer Gibbaï]] |
|Named | |Named | ||
|[[Gibbaï]] | |[[Gibbaï]] | ||
| Line 1,085: | Line 1,085: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Destroyer Gibbaï]] | + | |[[Destroyer Gibbaï (Grove of Confusion)|Destroyer Gibbaï]] |
|Named | |Named | ||
|[[Gibbaï]] | |[[Gibbaï]] | ||
| Line 1,091: | Line 1,091: | ||
|260 | |260 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Destroyer Gnoof]] | + | |[[Destroyer Gnoof (Heretic's Hovel)|Destroyer Gnoof]] |
|Named | |Named | ||
|[[Gnoof]] | |[[Gnoof]] | ||
| Line 1,097: | Line 1,097: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Destroyer Gnoof]] | + | |[[Destroyer Gnoof (Hidden Source)|Destroyer Gnoof]] |
|Named | |Named | ||
|[[Gnoof]] | |[[Gnoof]] | ||
| Line 1,133: | Line 1,133: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Destroyer Kizoar]] | + | |[[Destroyer Kizoar (Fleeting Garden)|Destroyer Kizoar]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kizoar]] | |[[Kizoar]] | ||
| Line 1,139: | Line 1,139: | ||
|110 | |110 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Destroyer Kizoar]] | + | |[[Destroyer Kizoar (Grove of Confusion)|Destroyer Kizoar]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kizoar]] | |[[Kizoar]] | ||
| Line 1,205: | Line 1,205: | ||
|170 | |170 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Kinagor]] | + | |[[Kinagor (Upper Bog)|Kinagor]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kipucka]] | |[[Kipucka]] | ||
| Line 1,211: | Line 1,211: | ||
|210 | |210 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Kinagor]] | + | |[[Kinagor (Hidden Source)|Kinagor]] |
|Named | |Named | ||
|[[Kipucka]] | |[[Kipucka]] | ||
| Line 1,247: | Line 1,247: | ||
|220 | |220 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Mahi]] | + | |[[Mahi (Heretic's Hovel)|Mahi]] |
|Named | |Named | ||
|[[Gibbaï]] | |[[Gibbaï]] | ||
| Line 1,313: | Line 1,313: | ||
|110 | |110 | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Spurlah]] | + | |[[Spurlah (Heretic's Hovel)|Spurlah]] |
|Named | |Named | ||
|[[Cuttler]] | |[[Cuttler]] | ||
Revision as of 20:14, 14 November 2009
Contents
Aeden Aqueous
Burning Desert
Nexus Minor
| Name | Type | Creature type | Region | Level |
|---|---|---|---|---|
| Cuttlekin | Boss | Cuttler | Nexus | 220 |
| Destroyer Cratcha | Named | Cratcha | Nexus | 210 |
| Destroyer Ocyx | Named | Ocyx | Nexus | 210 |
| Destroyer Yelk | Named | Yelk | Nexus | 210 |
| Gnookin | Boss | Gnoof | Nexus | 220 |
| Mahi | Named | Gibbaï | Nexus | 210 |
| Spurlah | Named | Cuttler | Nexus | 210 |
| Thompor | Named | Yelk | Nexus | 210 |
| Wyac | Named | Torbak | Nexus | 210 |
Prime Roots
Verdant Heights
Witherings
Special
Events
| Name | Type | Creature type | Region | Level |
|---|---|---|---|---|
| Fyros Exterminator | Boss | Kinrey | Scorched Corridor | 280 |
| Matis Exterminator | Boss | Kincher | Upper Bog | 280 |
| Snowman | Boss | Unknown | Majestic Garden | ? |
| Tryker Exterminator | Boss | Kirosta | Enchanted Isle | 280 |
| Zoraï Exterminator | Boss | Kipucka | Knot of Dementia | 280 |
Marauders
| Name | Type | Region | Level |
|---|---|---|---|
| Aen the Desert Blade | Boss | Dunes of Exile | 200 |
| Lixie the Furious | Boss | Enchanted Isle | 200 |
| Pei-Ziao the Pernicious | Boss | Knot of Dementia | 200 |
| Sirgio the Wicked | Boss | Hidden Source | 200 |
Silan
| Name | Type | Creature type | Region | Level |
|---|---|---|---|---|
| Arken | Boss | Homin | Lands to Explore | 25 |
| Dominant Cray | Boss | Cray | Lands to Explore | 35 |
| Dominant Kirosta | Boss | Kirosta | Lands to Explore | 50 |
| Dominant Ocyx | Boss | Ocyx | Lands to Explore | 30 |
| Reitzak | Boss | Homin | Lands to Explore | 40 |